امیرحسین نائی | امیر اچ ان

برنامه نویسی رو از کجا شروع کنم ؟!

برنامه نویسی رو از کجا شروع کنم ؟!

از کجا شروع کنم ؟!
سوالی که خیلی از دوستان تازه وارد میپرسند و نشان دهنده آن است که در دنیای بزرگ برنامه نویسی و بین این همه زبان مختلف برنامه نویسی گم شده‌اند.
به همین دلیل تصمیم گرفتم در این پست توضیح کاملی درباره زبان های برنامه نویسی بدم تا بتونید به راحتی مسیر خودتونو در این دنیای بزرگ انتخاب کنید.

در مرحله اول بهتره که الگوریتم نویسی رو یاد بگیرید تا بهتر بتونید برنامه نویسی رو درک کنید.
در مرحله دوم باید مسیر اصلیتونو مشخص کنید : وب ، ویندوز ، اندروید ،آی او اس

1- وب :
اگر طراحی و برنامه نویسی وب رو به عنوان مسیر اصلیتون انتخاب کردید ، باید ابتدا html رو فرا بگیرید بعد به سراغ css و javaScript برید بعد از این ها میتونید به سراغ bootstarp و jQuery برید و برای برنامه نویسی تحت سرور هم میتونید php و node.js رو فرا بگیرید. بعدش هم اگر بخوایید در زمینه برنامه نویسی تحت سرور حرفه ای بشید باید فریم ورک های php رو مثل laravel یا پکیج های node.js مثل socket.io رو یاد بگیرید.
در آخرم خوبه که با نصب و راه اندازی ، قالب نویسی ، افزونه نویسی و... سیستم های مدیریت محتوا آشنا بشید و سپس میتونید حتی یک سیستم مدیریت محتوا اختصاصی بسازید
در کل مسیر شما به شکل زیر خواهد بود :
1- HTML
2- CSS
3- JavaScript
4- Bootstarp and jQuery
5- php or node.js
6- php framework or node.js package
7- CMS

2- ویندوز :
برای برنامه نویسی ویندوز باید C# رو فرا بگیرید . که برای شروع هم زبان خوبیه !
بعد از اون میتونید سراغ زبان های حرفه ای تر مثل c++ برید.
در کل مسیر شما به شکل زیر خواهد بود :
1- C#
2- C++
اما برای برنامه نویسی حرفه ای تر لازمه که برنامه نویسی تحت سرور هم بلد باشید تا بتونید برنامه هایی بسازید که با سرور ارتباط برقرار کنند ، برای تحت سرور میتونید از php یا node.js استفاده کنید که در بخش اول (وب) توضیح داده شد.

3- اندروید :
برای برنامه نویسی حرفه ای اندروید از java استفاده میکنند البته جدیدا زبانی به اسم kotlin اومده که قراره جای جاوا رو بگیره که اگر بتونید از ابتدا این زبان رو یاد بگیرید خیلی بهتره ولی یاد گرفتنش سختتره چون آموزش ها و راهنماهای کمتری از اون در اینترنت هست.
اما آسون تر از جاوا و کاتلین ، basic هستنش که میتونید از اون شروع کنید و بعد به سراغ جاوا و بعد کاتلین برید
درواقع مسیر کلی شما به شرح زیر خواهد بود :
1- basic
2- java
3- kotlin
اما برای برنامه نویسی حرفه ای تر اندرویدی لازمه که برنامه نویسی تحت سرور هم بلد باشید تا بتونید برنامه هایی بسازید که با سرور ارتباط برقرار کنند ، برای تحت سرور میتونید از php یا node.js استفاده کنید که در بخش اول (وب) توضیح داده شد.

4- آی او اس :
برای برنامه نویسی آی آو اس باید از زبان Swift استفاده کنید
البته بد نیست قبل از شروع سوئیفت C# رو بلد باشید. این زبان به شما کمک میکنه که راحتتر سوئیفت رو یاد بگیرید ، اما در کل اجباری برای یادگیری آن نیست.
در واقع مسیر کلی شما به شرح زیر خواهد بود :
1- C#
2- Swift
اما برای برنامه نویسی حرفه ای تر لازمه که برنامه نویسی تحت سرور هم بلد باشید تا بتونید برنامه هایی بسازید که با سرور ارتباط برقرار کنند ، برای تحت سرور میتونید از php یا node.js استفاده کنید که در بخش اول (وب) توضیح داده شد.

نکات کلی :
1- مسیرهای معرفی شده در بالا تنها یک پیشنهاد هستند که حاصل 2 سال برنامه نویسی بنده است ولی میتونید اگر مسیر بهتری دارید از آن استفاده کنید . (هرچند بنده سعی کردم کوتاه ترین و در عین حال بهترین و مناسب ترین راه رو برای برنامه نویس شدن معرفی کنم )

2- مسیر های معرفی شده در حال حاضر مسیر مناسبی هستند اما ممکن است در آینده با ظهور زبان های برنامه نویسی جدید این مسیر ها دیگر کار آمد نباشند اما به این نکته هم توجه داشته باشید که وقتی شما پایه کار را بیاموزید آموختن زبان های دیگر کار چندان پیچیده ای نیست مثلا اگر جاوا بلد باشید یاد گرفتن زبان جدیدی مثل کاتلین برایتان فوق العاده آسانتر خواهد بود .

3- توجه کنید که هیچ وقت در برنامه نویسی پایان وجود ندارد پس فکر نکنید که وقتی مسیر بالا رو به پایان رسوندید دیگه شما کاملا حرفه ای هستید !!! پیشنهاد من اینه که با تموم کردن مسیر بالا به سراغ زبان های پیشرفته تر برید (که میتونید با یک سرچ در اینترنت این زبان هارو در زمینه برنامه نویسی خودتون (وب ، ویندوز ، اندروید ، آی او اس) پیدا کنید) در واقع هیچوقت نباید متوقف بشید.

4- اگر میخوایید به یک آچار فرانسه تبدیل شید و همه موارد رو یاد بگیرید بهتره از طراحی وب که ساده تره شروع کنید و بعد به سمت بقیه موارد بری و البته این مورد رو هم فراموش نکنید که حتی اگر در همه موارد تجربه کسب کردید ، یک مورد رو باید بصورت حرفه ای دنبال کنید و به عنوان تخصص اصلیتون انتخاب کنید.


امیدوارم با این پست تونسته باشم ، راه رو کمی برای تازه واردان روشن کنم !
پیروز و موفق باشید ...


تاریح ارسال/ویرایش پست : 1396/9/23

مدیر سایت

امیرحسین نائی | امیر اچ ان

امیرحسین نائی (amirhn - امیر اچ ان) هستم.
متولد 1379، عاشق❤️ برنامه نویسی ، علاقمند😍 به لینوکس

نظرات

نظرات Aryan

مفید بود ممنون

ارسال نظر

account_circle
mail
security
متن نظر :